Aranżacja oświetlenia w kuchni – na co zwrócić uwagę?
Właściwe oświetlenie w kuchni może mieć ogromny wpływ na Twoje doświadczenia kulinarne. Światło nie tylko poprawia widoczność przy siekaniu i odmierzaniu, ale także pozwala docenić kolory i tekstury składników. Jednak oświetlenie w kuchni nie musi być tylko funkcjonalne - może również przyczynić się do poprawy ogólnej atmosfery i estetyki pomieszczenia. Dowiedz się, jak zaprojektować idealny dla Ciebie system oświetleniowy.
Oświetlenie kuchenne - jakie powinno być?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ oświetlenie kuchni może się znacznie różnić w zależności od stylu wnętrza i układu szafek, a także zadań wykonywanych w tym pomieszczeniu. Istnieją jednak dwie ogólne zasady, które warto znać, ponieważ znajdą one zastosowanie w każdej kuchennej przestrzeni.
- Najważniejszym zadaniem w kuchni jest gotowanie, więc ważne jest, aby mieć dużo światła nad obszarem roboczym. Można to osiągnąć poprzez połączenie oświetlenia punktowego.
- Ważne jest również dobre ogólne oświetlenie kuchni, zwłaszcza jeśli nie ma zbyt wiele naturalnego światła wpadającego przez okna.
Liczy się dobry plan
Oświetlenie do kuchni warto zaplanować. Nie podejmuj decyzji dopiero po wejściu do sklepu z lampami lub podczas przeglądania strony internetowej. Przed rozważaniem jakichkolwiek decyzji zakupowych, chwyć kartkę, ołówek i zacznij planować!
Rzetelna analiza własnych potrzeb, możliwości i preferencji pomaga w stworzeniu niezawodnego systemu oświetleniowego, który będzie służyć przez wiele lat. Podczas planowania warto wykonać rysunek przestrzeni kuchennej i zastanowić się nad tym, które jej punkty wymagają dodatkowych lamp. Zazwyczaj do tej grupy zalicza się obszar nad zlewozmywakiem, kuchenką oraz tą częścią blatu, gdzie wykonuje się najwięcej czynności takich jak krojenie, siekanie i obieranie.
Poświęcając uwagę temu, co na zewnątrz, warto też przyjrzeć się temu, co w środku. Szafki kuchenne często są głębokie ze względu na prostopadłe połączenia blatu. To sprawia, że wnętrze szafy może być dość ciemne. Lampa zainstalowana wewnątrz sprawi, że wszystkie elementy znajdujące się w środku będą widoczne. Planując oświetlenie do kuchni, zwróć uwagę na tego typu szczegóły.
Ważne jest również naturalne światło wpadające do kuchni w ciągu dnia. Odpowiednie wykorzystanie światła dziennego w tym pomieszczeniu ma wiele korzyści. Dzięki niemu nie tylko poprawisz funkcjonalność kuchni, ale również w łatwy sposób zaoszczędzisz energię i zmniejszysz rachunki za prąd.
Oświetlenie pod szafki kuchenne
Światło pod szafkami kuchennymi zapewnia skupione oświetlenie blatów i przestrzeni roboczych. Oprócz poprawy widoczności, pozwala ono na zbudowanie niepowtarzalnej atmosfery i estetyki. Zazwyczaj przyjmuje formę oświetlenia punktowego. Dużą popularnością cieszy się również oświetlenie LED do kuchni w formie pasków umieszczonych tuż pod szafkami wiszącymi.
Dostępność lamp punktowych na rynku rośnie - można więc znaleźć modele idealnie dopasowane do wystroju kuchni i konkretnych potrzeb. Bardzo często lampy punktowe dają możliwość operowania natężeniem światła. Są w zasadzie niezbędne, ponieważ oświetlają najważniejsze miejsca robocze w kuchni. Jeśli choć raz miałeś okazję gotować w towarzystwie oświetlenia punktowego, to z pewnością wiesz, jak bardzo ułatwia ono pracę.
Oświetlenie do kuchni sufitowe
Instalacja lamp wiszących, takich jak oświetlenie ścieżkowe lub oświetlenie wpuszczane, dodaje jednolitą warstwę światła w całej kuchni. Głównym zadaniem tego typu oświetlenia jest zastępowanie światła dziennego. Lampy sufitowe nie tylko pomagają w zadaniach kulinarnych, ale tworzą również jaśniejszą i bardziej zachęcającą atmosferę podczas spotkań towarzyskich i spożywania posiłków z rodziną.
Szeroki wybór lamp sufitowych dostępnych na rynku sprawia, że możesz z łatwością dopasować model do stylu Twojej kuchni i jednocześnie wzbogacić estetykę pomieszczenia.