Oświetlenie to nasza największa pasja

Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym - jak je dobrać?

Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym - jak je dobrać?

Salon z aneksem kuchennym na dobre zawitał do naszej codzienności jako alternatywa dla osobnych kuchni. Takie połączenie pokoju dziennego z kuchenną przestrzenią roboczą niesie ze sobą wiele korzyści. Zmienia optykę przestrzeni, ale też stawia przed nami konkretne wyzwania. Musimy w bardzo ostrożny, a jednocześnie przemyślany sposób zagospodarować przestrzeń. Dotyczy to mebli i ich rozmieszczenia, a także postawienia na konkretne dekoracje. Całość dopełnia niezwykle ważny element, który w zasadzie jest kluczowy: światło! Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. A co należy wiedzieć o oświetleniu kuchni połączonej z salonem? Mamy dla Ciebie najlepsze wskazówki.

Oświetlenie aneksu kuchennego - najważniejsze zasady

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego oświetlenie w kuchni ma tak dużą wagę.

Oczywiście ważna jest funkcja dekoracyjna, pozwalająca na ujawnienie przestrzeni. To jest zrozumiałe dla każdego zadanie światła w każdym wnętrzu.

Jednak podstawową i najważniejszą cechą oświetlenia kuchennego jest praktyczny aspekt. Konieczne jest bowiem wykonywanie prac kuchennych precyzyjnie, nieraz przy operowaniu ostrymi nożami. Dlatego też musisz zapewnić sobie takie oświetlenie, które podczas różnych czynności da odpowiednie bezpieczeństwo.

Jednocześnie oświetlenie aneksu kuchennego nie może zaburzać połączonego z nim salonu.

Najważniejsze zasady, którymi warto się kierować na wstępie:

  • Jedność stylistyczna – warto doprowadzić do tego, aby oświetlenie salonu i części kuchennej ze sobą współgrały. Polega to na dobieraniu podobnych rozwiązań oświetleniowych w obu pomieszczeniach – np. w obu można zastosować lampy wiszące, plafony lub lampy ścienne.
  • Elementy wspólne – różnice mogą być, warto jednak zadbać o to, aby w jakimś stopniu światło w salonie i aneksie kuchennym było podobne np. pod względem wykonania czy materiałów.

Warto wykorzystać dwoistą naturę oświetlenia kuchni otwartej na salon i obszaru wypoczynkowego. Może być to stosowane oświetlenie centralne, dając pomieszczeniom przestrzeń stricte użytkową. Możesz też oświetlić kuchnie i salon w sposób dekoracyjny, budujący przytulną atmosferę, sprzyjającą ciepłu życia rodzinnego.

Każdy obszar ma swoje potrzeby

Pamiętaj, że oba te pomieszczenia, choć są połączone, różnią się od siebie pod wieloma względami. W salonie stawiamy na relaks, wypoczynek, a nawet sen. W kuchni widoczność musi być doskonała, niezbędna podczas gotowania i jedzenia (jeśli jest to też miejsce pełniące funkcję jadalni). Z całą pewnością przy oświetleniu salonu z aneksem kuchennym warto wyróżnić konkretne strefy oświetleniowe.

Kluczowe strefy salonu z aneksem kuchennym

Wydzielenie stref pozwala na dobranie odpowiedniego oświetlenia. Jakie miejsca w pomieszczeniu się wyróżnia? Czym powinno charakteryzować się odpowiednie ich oświetlenie?

Blat roboczy

Jest to najważniejsze miejsce w kuchni – przestrzeń, w której przygotowuje się jedzenie, kroi składniki na nawet niezwykle skomplikowane potrawy, piecze, wspólnie spędza czas podczas gotowania. Jednocześnie jest to też przestrzeń wymagająca absolutnej precyzji i bezbłędnego oświetlenia. W tym miejscu korzystamy ze wszelkiego rodzaju sprzętu AGD, małego i dużego.

Blat kuchenny, czyli blat roboczy warto oświetlić halogenowymi spotami na suficie – często też umieszcza się je pod wiszącymi szafkami. W takiej sytuacji światło to nie będzie przez nas przysłaniane i będzie dobrze oświetlać stanowisko kucharskiej pracy. Warto przy tym zauważyć, że sprawdzi się tu neutralna, ewentualnie delikatnie zimna barwa światła.

Popularnością często cieszą się również taśmy LED. Są proste w montażu, można je zamontować w dowolnym miejscu, a także znakomicie sprawdzają się w kluczowej roli, czyli oświetleniowej. Warto jednak postawić na paski LED z wysokim poziomem lumenów, więc niekoniecznie najtańsze rozwiązanie będzie najlepsze.

Przestrzeń jadalna

Zwykle w kuchni lub części salonu znajduje się przestrzeń jadalna. Tu również warto zastosować oprawę wiszącą, o ile stół jest umiejscowiony w danym miejscu na stałe. Jeśli bowiem jest to sprzęt przesuwany, wisząca lampa po posiłkach może stanowić przeszkodę. Lepiej postawić na plafony lub też kinkiety ścienne. Oczywiście, wszystko w zależności od tego, jak dokładnie rozlokowane są meble i jaki jest układ pomieszczenia.

Wyspa lub barek

Taka wysepka często stanowi miejsce oddzielenia kuchni od pokoju dziennego. W mniejszych mieszkaniach przypomina raczej barek, ale w większych metrażach może być to po prostu spora wyspa kuchenna. Jest to miejsce dodatkowego przygotowywania posiłków. Dlatego też trzeba to miejsce odpowiednio oświetlić. Z racji oddalenia od ścian, tu lepiej montować lampy wiszące, ewentualnie spoty.

Strefa wypoczynkowa

Jest to część zdecydowanie powiązana z salonem. Tu temperatura oświetlenia powinna być zdecydowanie cieplejsza, mniej więcej na poziomie barwy ciepłej 3000K – ewentualnie neutralnej bieli 4000K. Ciepła biel jest bowiem znakomita na rozluźnienie, stworzenie komfortowej i wypoczynkowej atmosfery. W części salonowej mamy też większe pole do popisu. Możemy zastosować kinkiety, lampy stojące, plafony i wiele innych. Istotne jest dopasowanie oświetlenia do stylu aranżacji przestrzeni.

Co z ogólnym oświetleniem salonu z aneksem kuchennym?

Podstawowe oświetlenie ogólne jest zalecane do dopasowania w taki sposób, aby w kuchni był to plafon. Ewentualnie może to być lampa wisząca, jeśli jest to małe pomieszczenie i lampa będzie nad umieszczonym na stale blatem wysepki. Z kolei w salonie z powodzeniem możemy popuścić wodze fantazji. Centralnym oświetleniem ogólnym może być lampa wisząca sufitowa, ale też żyrandol.

Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym a styl aranżacji wnętrz

Chcąc stworzyć spójne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym, powinniśmy pamiętać o tym, aby uwzględnić nie tylko funkcje tych pomieszczeń, ale też efekt, jaki chcemy osiągnąć pod względem zbudowania spójnej przestrzeni. Z jednej strony nacisk trzeba położyć na wspomniane oświetlenie części kuchennej tak, aby przygotowywanie tam posiłków było wygodne i bezpieczne – oświetlenie ma wzmacniać naszą koncentrację. Z drugiej strony przestrzeń salonu powinna sprzyjać relaksowi.

Z jeszcze innej strony trzeba pomyśleć o tym, jaki styl aranżacji wnętrz zaplanowaliśmy dla naszego mieszkania lub domu. To w oczywisty sposób wpłynie na oświetlenie salonu z aneksem kuchennym. O ile barwa światła będzie zalecana w podobnym sposób w każdym typie przestrzeni, o tyle wybór typów lamp i sposobu ich zdobień będzie już inny.

Przykładowo wnętrza w stylu skandynawskim lubią czerpać z metalu, kolorów czerni i bieli, ale także z brązowych elementów przypominających drewno. Jednocześnie oświetlenie będzie bardziej minimalistyczne niż w stylu glamour, który kocha złoto, bogate żyrandole i przepych.

Z kolei mieszkanie w stylu loftowym chętniej przyjmie stosowanie surowych, drucianych opraw dla żarówek w kuchni i salonie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby stosować nietuzinkowe kompozycje różnych rodzajów oświetlenia. Ostatecznie to właśnie nam ma się podobać!